En İyi 20 Süper Kahraman Filmi

21 Temmuz 2009 Salı
IMDB bir liste yapmış "En Popüler 15 Süper Kahraman Filmi" misali. Ben de o listedeki filmleri değiştirerek, eklemeler, eksiltmeler yaparak "En İyi 20 Süper Kahraman Filmi" listesi yapayım istedim.

20. The Incredible Hulk
Burada IMDB kullanıcıları ile hem fikiriz. Onlar da listenin sonuna koymuşlar filmi. Ang Lee'nin çektiği ilk filmde uyuya kalmıştım. TIH daha iyi gibi gözükse de Edward Norton'ın asla Hulk olmaması gerektiğini söyleyebilirim. Biraz uzak doğu atmosferi birazda görsel efektler kurtarıyor filmi.

19. Daredevil
Şahsen filmden etkilendiğimi söyleyebilirim. Ben Affleck role tam oturmuştu. Elektra keşke bundan sonra kendi başına film yapmasaydı. Zaten başarılı bulunmayan bir filmdeki karaktere neden ayrı bir film yapılır ki onun yerine Daredevil 2 olsa çok daha güzel olabilirdi. Kingpin'i siyahi yapmak ve çabucak harcamak çok saçma bir fikirdi ayrıca Colin Farrell'ın canlandırdığı Bullseye karakterinin içi boştu. Bunlar daha iyi işlenseydi filmde çok daha iyi bir yerde olurdu.

18. Fantastic Four

Her ne kadar 18 yaş altı için bir film gibi gözükse de listeye giriş yapabilecek bir film Fantastic Four. Kendini hiç ciddiye almayan bir yapı içinde olmasına rağmen Julian McMahon'un can verdiği Victor von Doom karakteri filmi sürüklemeye yetiyor. Eğlenceli Human Torch karakteri ve üzücü bir hikayeye sahip Ben Grimm de mevcuttur filmde.

17. Hancock
Hayattan bezmiş bir süper kahraman. Süper kahramanlıktan sıkılmış bir süper kahramanın eğlenceli hikayesini izlemek çok keyifli bir şey. Hancock'da da öyleydi ancak bu filmin arada kalmışlığını yok etmiyor. Güzel bir Hollywood atmosferine sahip olsa da sonuna eklenen duygusallık filmin karakterini bulmasını engelliyor. Her ne kadar bu ciddi ve duygusal sahneler filmden ayrı ele alınca iyi olsa da gülmek, eğlenmek için filmi izleyen seyircinin beklemediği yerden gol yemesine sebep oluyor.

16. 4: Rise of Silver Surfer
Filmi iki filmin bir basamak üstüne taşıyan en önemli nokta tabii ki Silver Surfer'ın varlığı. Aslında Silver Surfer kendi filmini hakkeden bir kahraman sanırım pek konuşkan olmaması bunu engelliyor. Silver Surfer filmi bir adım öne taşısa da Ben Grimm ve Victor von Doom'un geri plana düşüp Mr. Fantastic ve Susan Storm'un gibi iki sıkıcı karakterin ön plana çıkarılması filmin eksileri.

15. Batman BeginsSadece Tim Burton'ın atmosferini geri getirmeye çalıştığı için listeye alıyorum filmi. Tek güzel yönü atmosferiydi zaten. Gizemli kahramanımız Batman'in bütün olayını izleyiciye aktarmak olayın büyüsünü yok ediyor. Batman'in logosunu değiştirmek, Bat-Mobili tank yapmak ama olsun seriyi canlandırdı. İsminde meymenet yok, Batman Başlıyor ne demek. Madem buna Batman Başlıyor dediniz o zaman neden The Dark Knight'a Batman Devam Ediyor diyemediniz, ha Nolan?

14. The Punisher
2004 yapımı filmden bahsediyorum yenisinden değil. Thomas Jane, Frank Castle karakterine cuk oturmuştu. John Travolta da kötü adam rolünde iyi iş çıkarmıştı. Frank Castle'ın hikayesinde izleyiciye gerekli olan hüznünü çok güzel aktarıyordu. Sanırım yeterince karanlık olmadığı için hakkettiğini göremeyen bir film.

14. X-Men: The Last StandNe filmdi ama bütün X-Men karakterlerini gördük neredeyse. Aslında keşke hepsini bir filme sığdırmaya çalışmasalardı. İllada seriyi burada noktalayacağız diye ekibin lideri Cyclops'u bu kadar çabuk harcamasalardı. Daha detaylı işleyebilecekleri çok karakter vardı oysa. Hem o kadar karakteri bir filme sıkıştırıp Gambit'e yer vermemek nedir anlamadım.

12. Batman Forever
Bazılarınız bu filmin en iyi süper kahraman filmleri arasında ne işi var diyebilir. Ancak birincisi film çok eğlenceli. İkincisi bence Val Kilmer, Michael Keaton'dan sonra en iyi ikinci Bruce Wayne olmuş. Üçüncüsü Nicole Kidman en iyi Batman kızlarından biri. Her ne kadar meme uçları olsa da kostümler güzel. Robin'in hikayesi ve oyunculuğu iyi. Tommy Lee Jones piskopat ama biraz fazla karikatürize edilmiş bir Two Face karakteri canlandırıyor. Ancak filmin en büyük artısı Jim Carrey. The Riddler karakteri ile önüne gelenden rol çalıyor, efsanevi bir performans sergiliyor. Keşke daha yüksek bir yere koysaymışım filmi. Evet, Batman Begins'den daha çok beğendim. Müzikleri de Nolan'ın Batman'lerinin müziklerinden çok daha iyidir.

11. Iron Man
Robert Downey Jr. değil de daha tanınmamış bir isim oynasaydı filmde keşke çünkü ben filmi izlerken Tony Stark'ı değil Robert Downey Jr.'ı gördüm hep. Eğlenceli film ancak fazla renkli. Ultra karanlık film yapma heveslilerini hiç sevmem ama bu biraz daha az renkli olabilirmiş. Çıkartılmış sahnelerde ise çok eğlenceli bölümler mevcut. Her şeye rağmen eğlenceli film ikincisini merakla bekliyorum.

10. X2
Her ne kadar bir süper kahraman filminde olması gereken karizmatik isimden yoksun olsa da X2 seriyi güzel bir şekilde devam ettiren bir filmdi. İlkinde eksiği yoktu. Wolverine'in hikayesinin detaylarını öğrenmeye bu film ile başladık. Seriye katılan yeni karakterlerle üçüncü filme olan merakımızı zirveye çıkaran, ilki kadar güzel bir atmosfere sahip bir film X2.

10. RoboCop
10 numarayı X2 ile başka bir filme paylaştırdık. Officer Alex Murphy'ye ne kadar üzülmüştük bu filmde. Sinema tarihinin en karizmatik robotlarından biridir RoboCop. Aradan geçen yıllarda görsel efektleri inanırlığını kaybetse de izleyiciye yansıttığı duygu birçok CGI ile süslenmiş yapımdan daha fazla. İzlerken kardeşinizle RoboCop'mu döver Terminatör'mü muhabbeti yapmak ise ayrı bir keyif.

9. X-Men
Seriye güzel bir başlangıç yapıp diğer çizgi roman kahramanlarının önünü açıyor bir nevi X-Men. Tek eksisi bazı karakterlerinin yaşça olduğundan küçük olmasıydı. Wolverine'in "bu kıyafetleri nereden buldunuz?" sorusuna Cyclops'un "ne yani sarı bir tayt mı bekliyordun?" cevabı çok hoştu. Cidden acaba o sarı renk kıyafetlerle bir X-Men filmi yapmaya kalksalar ne olurdu...

8. The Dark KnightEvet The Dark Knight malesef gelebileceğin en üst sıra sekizincilik olacak. Bruce Wayne'in malikaneyi bırakması, toplantılarda uyuyan bir playboy imajı çizmesi, tank Bat-Mobil, ışıl ışıl Gotham, Michael Caine'in karizması altında ezilen Bale, isminin Batman olmaması ve filmin Batman filmine benzememesi gibi birçok eksisine rağmen kötü adamlarının performansları ile listeye girmeyi hakkediyor. Film vizyona girdiğinde zaten kendisini evire çevire eleştirmiştim.

7. Blade
Ne filmdi ama. Ben bu filmdeki kötü vampir Deacon kadar karizmatik bir vampir daha görmedim. Düzelteyim Lestat'tan sonra en karizmatik vampirdir Deacon. Vampir avcısı, saf kan olmayıp saf kanlardan nefret edip onları yok etmeye çalışan vampirleri yok etmeye çalışıyor. Süper bir aksiyondu. İki devam filmi, hele o berbat olan üçüncü film bile Blade'in adını zedeleyemedi bu ilk film sayesinde.

6. Spider-Man 2
İlk filmde çok sevdiğimiz Spider geri dönüyor. Her şey ne kadar güzeldi ikinci filmde. Hayat Peter Parker için çok güzel gidiyordu. Neşeli New York sokakları vardı. Filminde de Spider-Man filmlerinin en iyi işlenmiş kötü adamı Dr. Octavius vardı. Alfred Molina muhteşem bir performans sergilemişti. İyi ki Tobey Maguire bu filmde oynamaktan vazgeçmemiş. Bu kadar güzel bir ikinci filmden sonra ne oldu, üçüncü film doğal olarak üçüncü film duvarına tosladı.

5. X-Men Origins: Wolverine
Batman neyse, Superman neyse, Spider-Man neyse Wolverine de odur işte. Kendi filmini çoktan hakkediyordu. Deadpool ve maalesef Gambit biraz daha detaylı işlense muhteşem bir film olabilirdi. Atmosferi, Wolverine'in hikayesinin anlatılışı dört dörtlüktü. Sadece sonu filme göre biraz zayıf kalsa da film X-Men serisi arasından sıyrılmayı başarıyor. Peki yapımcıların Gambit ile alıp veremediği nedir?

4. Superman
Christopher Reeve'den başkası Superman kostümü giyebilir mi, Gene Hackman'dan başkası Lex Luthor olabilir mi? Bu film sinema dünyasına bir insanın uçabileceğini kanıtlamakla kalmadı çok büyük umutlar ve dev bütçeyle hazırlanan Superman Returns'ün gün yüzü görmemesine sebep oldu. Üzerinden geçen 31 yıla rağmen hala en kaliteli süper kahraman filmlerinin başında geliyor orijinal Superman.

3. Batman
Heath Ledger mı daha iyi Joker'di yoksa Jack Nicholson mı? Cevap vermesi güç. Ledger'ın Joker'inin daha piskopat olduğunu söyleyebiliriz ama Nicholson'ın ki çok daha eğlenceli ve sinir bozucuydu. Karanlık Gotham City muhabbetleri bu film ile başladı. Bu filmi izledikten sonra görüyoruz ki nasıl Superman, Christopher Reeve ise Michael Keaton Batman'dir. Bana Batman'i tanıtan film olduğu için, bende yeri ayrıdır. Mükemmeldir.

2. Spider-Man
Spider-Man'in yukarıdaki birçok filmi sollayıp listenin ikinci sırasına girmesi size garip gelebilir. Ancak Sam Raimi muhteşem görsel efektlerle yetinmeyip bize öyle bir hikaye anlattı ki Peter Parker'ı resmen içimizden biri olarak benimsedik. O üzülünce biz de üzüldük, o yaralanınca bizim de canımız acıdı o sevinince bizde sevindik. Filmin eksik yanı mı? Öyle bir şey yok. Sam Raimi sadece Marvel'ı batmaktan kurtarmadı uzunca bir seriye dönüşebilecek bir Spider-Man atmosferi yaratıp birçok insanın gönlünde Spider-Man'i favori kahraman sıralamasında yükseltti.

1. Batman ReturnsBir numaraya hangi filmi koyayım diye hiç tereddüt etmedim. Batman Returns'e en iyi süper kahraman filmi diyebilirim. Evet, film fazla karanlık anacak o seksi deri kıyafeti üstüne geçirmiş Kedi Kadın ve pis Penguen'in bir arada bulunduğu bir Batman filminden ne kadar renkli bir film beklenebilir ki? O müzikler arasında insan, Penguen'in hüzünlü hikayesini izleyince acımadan edemiyor ancak yine film boyunca ondan korkmaya devam ediyorsunuz.

Aşık olduğunuz Kedi Kadın'ın ise bir türlü iyi mi kötü mü olduğuna karar veremiyorsunuz, Batman ile sonsuza dek mutlu olmalarını umuyorsunuz. Bruce Wayne maskesini bile yırtıyor filmde. İlk filme göre çok daha üst düzeye çıkan görsel efektleriyle Batman Returns dört dörtlük bir film. Aşırı karanlık yapısı, yapımcıları memnun etmese de her yaştan izleyiciyi etkileyebilecek, sinema tarihinin en iyi süper kahraman filmi.

1 yorum:

sierra dedi ki...

bayılıyorum ben affleck'e.. bu ay esquire'e kapak olucakmış, şurda gördüm: http://friendfeed.com/esquireturkiye

kaybettim ya çok üzüldüm :( gidip kendim alıcam artık..